Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Martin-Léonard Bakole wa Ilunga

Deceased

Archbishop Emeritus of Kananga


Events

DateAgeEventTitle
24 Apr 1920BornIlebo
19 Mar 195332.9Ordained PriestPriest
21 Jun 196646.2AppointedAuxiliary Bishop of Luluabourg, Congo (Dem. Rep.)
21 Jun 196646.2AppointedTitular Bishop of Sullectum
18 Sep 196646.4Ordained BishopTitular Bishop of Sullectum
26 Sep 196747.4AppointedArchbishop of Luluabourg, Congo (Dem. Rep.)
3 Mar 199776.9RetiredArchbishop of Kananga, Congo (Dem. Rep.)
3 Feb 200079.8DiedArchbishop Emeritus of Kananga, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Martin-Léonard Bakole wa Ilunga:
Archbishop Martin-Léonard Bakole wa Ilunga (born , died ) Archbishop Emeritus of Kananga

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 33.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013