Catholic-Hierarchy DC

México

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
26 May 1946 Bishop José de Jesús Sahagún de la ParraBishop Emeritus of Ciudad Lázaro Cárdenas, Michoacán
22 Mar 1947 Archbishop Arturo Antonio Szymanski RamírezArchbishop Emeritus of San Luis Potosí
2 Apr 1949 Bishop Francisco Raúl Villalobos PadillaBishop Emeritus of Saltillo, Coahuila
8 Apr 1950 Bishop Rafael Gallardo García, O.S.A.Bishop Emeritus of Tampico, Tamaulipas
28 Oct 1951 Bishop Rafael Barraza SánchezBishop Emeritus of Mazatlán, Sinaloa
15 Aug 1952 Bishop Arturo Lona ReyesBishop Emeritus of Tehuantepec, Oaxaca
29 May 1953 Bishop Manuel Mireles VaqueraPrelate Emeritus of El Salto, Durango
5 Jul 1953 Bishop Hermenegildo Ramírez Sánchez, M.J.Prelate Emeritus of Huautla, Oaxaca
31 Oct 1954 Bishop Juan de Dios Caballero ReyesAuxiliary Bishop Emeritus of Durango
31 Oct 1954 Archbishop Sergio Obeso RiveraArchbishop Emeritus of Jalapa (Xalapa), Veracruz
21 May 1955 Bishop Gilberto Valbuena SánchezBishop Emeritus of Colima
30 Oct 1955 Javier Cardinal Lozano BarragánPresident Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Assistance to Health Care Workers, Roman Curia
Most Junior
15 Aug 2003 Bishop Oscar Efraín Tamez VillarrealAuxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León
15 Aug 1998 Bishop Alfonso Gerardo Miranda GuardiolaAuxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León
31 May 1998 Bishop José Fortunato Álvarez ValdézBishop of Gómez Palacio, Durango
15 Aug 1997 Bishop Juan Armando Pérez TalamantesAuxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León
24 May 1997 Bishop Alberto RojasAuxiliary Bishop of Chicago, Illinois, USA
29 Jun 1996 Bishop Emigdio Duarte FigueroaAuxiliary Bishop Emeritus of Culiacán, Sinaloa
1 Jun 1996 Bishop José Arturo Cepeda EscobedoAuxiliary Bishop of Detroit, Michigan, USA
15 Feb 1996 Bishop Herculano Medina GarfiasAuxiliary Bishop of Morelia, Michoacán
8 Dec 1995 Bishop José Alberto González JuárezBishop of Tuxtepec, Oaxaca
15 Aug 1995 Bishop Hilario González GarcíaBishop of Linares, Nuevo León
4 Jun 1995 Bishop José Francisco González GonzálezBishop of Campeche
2 Jun 1995 Bishop Jorge Estrada SolórzanoAuxiliary Bishop of México, Federal District

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.2.0, 12 Sep 2017; Data: 11 Dec 2017