Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juan de Dios Caballero Reyes

Auxiliary Bishop Emeritus of Durango


Events

DateAgeEventTitle
23 Jun 1931 BornCanatlán
31 Oct 195423.4Ordained PriestPriest of Durango, México
11 Jul 197847.1AppointedBishop of Huejutla, Hidalgo, México
21 Sep 197847.2Ordained BishopBishop of Huejutla, Hidalgo, México
18 Nov 199362.4ResignedBishop of Huejutla, Hidalgo, México
18 Nov 199362.4AppointedAuxiliary Bishop of Durango, México
21 Jul 200877.1RetiredAuxiliary Bishop of Durango, México

MicroData Summary for Juan de Dios Caballero Reyes:
Bishop Juan de Dios Caballero Reyes (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Durango

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Durango.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 21 Jul 2008

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013