Catholic-Hierarchy DC

Bishop Casimir Vic, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Eastern Kiangsi {Kiam-Si Orientale}

Titular Bishop of Metellopolis


Events

DateAgeEventTitle
29 Sep 1852BornGraissac, France
1873¹20.3ProfessedMember of Congregation of the Mission
26 May 187724.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
11 Sep 188533.0AppointedVicar Apostolic of Eastern Kiangsi {Kiam-Si Orientale}, China
11 Sep 188533.0AppointedTitular Bishop of Metellopolis
24 Jan 188633.3Ordained BishopTitular Bishop of Metellopolis
2 Jun 191259.7DiedVicar Apostolic of Eastern Kiangsi {Kiam-Si Orientale}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Casimir Vic:
Bishop Casimir Vic C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Eastern Kiangsi {Kiam-Si Orientale}

  • a priest for 35.0 years
  • a bishop for 26.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 381

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013