Catholic-Hierarchy DC

Bishop Edward Thomas Sheehan, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Yükiang [Yujiang], China

Titular Bishop of Calydon


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1888Born
1 May 191021.9ProfessedMember of Congregation of the Mission
7 Jun 191628.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
4 Feb 192940.7AppointedVicar Apostolic of Yükiang [Yujiang], China
4 Feb 192940.7AppointedTitular Bishop of Calydon
14 Jul 192941.1Ordained BishopTitular Bishop of Calydon
8 Sep 1933³45.2DiedVicar Apostolic of Yükiang [Yujiang], China

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Edward Thomas Sheehan
Bishop Edward Thomas Sheehan C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Yükiang [Yujiang]

EventPlace
Birth PlaceFarm Ridge, IL, Diocese of Peoria, Illinois, USA
Ordained BishopYaochow
Death PlaceNanchang

  • a priest for 17.2 years
  • a bishop for 4.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1,934
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1,932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,929, Number 53
  • b: Bishops-In-China.com, 24 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast