Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Celso José Pinto da Silva

Deceased

Archbishop Emeritus of Teresina, Piaui, Brazil


Events

DateAgeEventTitle
29 Oct 1933Born
14 Mar 195925.3Ordained PriestPriest of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
6 Mar 197844.3AppointedAuxiliary Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
6 Mar 197844.3AppointedTitular Bishop of Urusi
1 May 197844.5Ordained BishopTitular Bishop of Urusi
4 Jul 198147.6AppointedBishop of Vitória da Conquista, Bahia, Brazil
21 Feb 200167.3AppointedArchbishop of Teresina, Piaui, Brazil
3 Sep 200874.8ResignedArchbishop of Teresina, Piaui, Brazil
28 Sep 201884.9DiedArchbishop Emeritus of Teresina, Piaui, Brazil

MicroData Summary for Celso José Pinto da Silva
Archbishop Celso José Pinto da Silva (born , died ) Archbishop Emeritus of Teresina

EventPlace
Birth PlaceSão Sebastião do Rio de Janeiro, Archdiocese of São Sebastião do Rio de Janeiro
Death PlaceTeresina, Archdiocese of Teresina, Piaui

  • a priest for 59.5 years
  • a bishop for 40.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Sep 2008
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 28 Sep 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.2.1, 12 Sep 2018; Data: 1 Oct 2018

Quantcast