Catholic-Hierarchy DC

Bishop Valfredo Bernardo Tepe, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ilhéus, Baia


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1918BornMünster, Germany
30 May 194224.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
13 Feb 196748.8AppointedAuxiliary Bishop of São Salvador da Bahia, Brazil
13 Feb 196748.8AppointedTitular Bishop of Thasbalta
30 May 196749.1Ordained BishopTitular Bishop of Thasbalta
14 Jan 197152.7AppointedBishop of Ilhéus, Baia, Brazil
5 Jul 199577.2RetiredBishop of Ilhéus, Baia, Brazil
14 Feb 200384.8DiedBishop Emeritus of Ilhéus, Baia, Brazil

MicroData Summary for Valfredo Bernardo Tepe:
Bishop Valfredo Bernardo Tepe O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Ilhéus

  • a priest for 60.7 years
  • a bishop for 35.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013