Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Martin John O’Connor

Deceased

President Emeritus of the Pontifical Commission of Social Communications

Titular Archbishop of Laodicea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1900BornScranton
15 Mar 192423.8Ordained PriestPriest of Scranton, Pennsylvania, USA
14 Nov 194242.5AppointedAuxiliary Bishop of Scranton, Pennsylvania, USA
14 Nov 194242.5AppointedTitular Bishop of Thespiae
27 Jan 194342.7Ordained BishopTitular Bishop of Thespiae
26 Nov 194646.5AppointedRector of the Pontifical North American College
Jan 1948³47.6AppointedPresident of the Pontifical Commission of Social Communications
5 Sep 195959.3AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
1964²63.6ResignedRector of the Pontifical North American College
15 Dec 196565.6AppointedApostolic Nuncio to Malta
May 1969³69.0ResignedApostolic Nuncio to Malta
8 Sep 197171.3ResignedPresident of the Pontifical Commission of Social Communications
1 Dec 198686.5DiedPresident Emeritus of the Pontifical Commission of Social Communications

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Martin John O’Connor:
Archbishop Martin John O’Connor (born , died ) President Emeritus of Social Communications

  • a priest for 62.7 years
  • a bishop for 43.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 1 Oct 2014