Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francisco Javier Nuño y Guerrero

Deceased

Bishop Emeritus of San Juan de los Lagos, Jalisco


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1905BornGuadalajara
7 Apr 192822.3Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
10 Jul 195145.6AppointedCoadjutor Bishop of Zacatecas, México
10 Jul 195145.6AppointedTitular Bishop of Syedra
15 Aug 195145.7Ordained BishopTitular Bishop of Syedra
5 Dec 195146.0SucceededBishop of Zacatecas, México
18 Dec 195449.0AppointedCoadjutor Archbishop of Guadalajara, Jalisco, México
18 Dec 195449.0AppointedTitular Archbishop of Garella
10 Apr 195549.4InstalledCoadjutor Archbishop of Guadalajara, Jalisco, México
25 Mar 197266.3AppointedArchbishop (Personal Title) of San Juan de los Lagos, Jalisco, México
29 Jun 197266.6InstalledBishop of San Juan de los Lagos, Jalisco, México
10 Jan 198175.1RetiredBishop of San Juan de los Lagos, Jalisco, México
1 Dec 198378.0DiedBishop Emeritus of San Juan de los Lagos, Jalisco, México

MicroData Summary for Francisco Javier Nuño y Guerrero:
Archbishop Francisco Javier Nuño y Guerrero (born , died ) Bishop Emeritus of San Juan de los Lagos

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 78

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 9 Sep 2013