Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Guadalupe Ortíz y López

Deceased

Archbishop Emeritus of Monterrey, Nuevo León

Titular Archbishop of Pompeiopolis in Cilicia


Events

DateAgeEventTitle
12 Dec 1867BornMomáx
1891²23.1Ordained PriestPriest
24 Jan 191951.1AppointedBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
8 Jun 191951.5Ordained BishopBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
17 Jul 191951.6InstalledBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
8 Jun 192355.5AppointedBishop of Chilapa, Guerrero, México
26 Mar 192658.3AppointedAuxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León, México
26 Mar 192658.3AppointedTitular Bishop of Ancusa
20 Sep 192961.8AppointedArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
18 Jan 193062.1InstalledArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
27 Apr 194072.4ResignedArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
27 Apr 194072.4AppointedTitular Archbishop of Pompeiopolis in Cilicia
5 Dec 195184.0DiedArchbishop Emeritus of Monterrey, Nuevo León, México

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for José Guadalupe Ortíz y López:
Archbishop José Guadalupe Ortíz y López (born , died ) Archbishop Emeritus of Monterrey

  • a priest for 60.9 years
  • a bishop for 32.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013