Catholic-Hierarchy DC

Laurent Cardinal Monsengwo Pasinya

Archbishop of Kinshasa

Cardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” in Ostia mare

Member of the Council of Cardinals


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1939 BornMongobele
21 Dec 196324.2Ordained PriestPriest of Inongo, Congo (Dem. Rep.)
13 Feb 198040.3AppointedAuxiliary Bishop of Inongo, Congo (Dem. Rep.)
13 Feb 198040.3AppointedTitular Bishop of Aquae Novae in Proconsulari
4 May 198040.6Ordained BishopTitular Bishop of Aquae Novae in Proconsulari
7 Apr 198141.5AppointedAuxiliary Bishop of Kisangani, Congo (Dem. Rep.)
1 Sep 198848.9AppointedArchbishop of Kisangani, Congo (Dem. Rep.)
6 Dec 200768.2AppointedArchbishop of Kinshasa, Congo (Dem. Rep.)
2 Feb 200868.3InstalledArchbishop of Kinshasa, Congo (Dem. Rep.)
20 Nov 201071.1Elevated to Cardinal
20 Nov 201071.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” in Ostia mare
22 Jan 201171.3InstalledCardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” in Ostia mare
13 Apr 201373.5AppointedMember of the Council of Cardinals

MicroData Summary for Laurent Monsengwo Pasinya:
Cardinal Laurent Monsengwo Pasinya (born ) Archbishop of Kinshasa

Please contact the Cardinal through the Archdiocese of Kinshasa.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 6 Dec 2007
  • i: CB
  • ab: Bollettino, 13 Apr 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013