Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Larraín Errazuriz

Deceased

Bishop of Talca


Events

DateAgeEventTitle
17 Dec 1900BornSantiago
16 Apr 192726.3Ordained PriestPriest of Santiago de Chile
7 May 193837.3AppointedCoadjutor Bishop of Talca, Chile
7 May 193837.3AppointedTitular Bishop of Thubunae in Numidia
7 Aug 193837.6Ordained BishopTitular Bishop of Thubunae in Numidia
21 Jan 193938.0SucceededBishop of Talca, Chile
22 Jun 196665.5DiedBishop of Talca, Chile

MicroData Summary for Manuel Larraín Errazuriz
Bishop Manuel Larraín Errazuriz (born , died ) Bishop of Talca

  • a priest for 39.1 years
  • a bishop for 27.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 23 Jun 2016