Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Anthony Colin Joseph Fisher, O.P.

Archbishop of Sydney


Events

DateAgeEventTitle
10 Mar 1960 BornSydney
18 Feb 198726.9Professed (Perpetual Vows)Member of Order of Friars Preachers
14 Sep 199131.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
16 Jul 200343.3AppointedAuxiliary Bishop of Sydney, Australia
16 Jul 200343.3AppointedTitular Bishop of Buruni
3 Sep 200343.4Ordained BishopTitular Bishop of Buruni
8 Jan 201049.8AppointedBishop of Parramatta, Australia
4 Mar 201049.9InstalledBishop of Parramatta, Australia
18 Sep 201454.5AppointedArchbishop of Sydney, Australia
12 Nov 201454.6InstalledArchbishop of Sydney, Australia

MicroData Summary for Anthony Colin Joseph Fisher
Archbishop Anthony Colin Joseph Fisher O.P. (born ) Archbishop of Sydney

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Sydney.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 8 Jan 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Number 14,450
  • ab: Bollettino, 18 Sep 2014
  • i: CB, 28 Sep 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 24 Jun 2016