Catholic-Hierarchy DC

Frédéric Cardinal Etsou-Nzabi-Bamungwabi, C.I.C.M. †

Deceased

Archbishop of Kinshasa

Cardinal-Priest of Santa Lucia a Piazza d’Armi


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1930BornMazalonga
13 Jul 195827.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
8 Jul 197645.6AppointedCoadjutor Archbishop of Mbandaka-Bikoro, Congo (Dem. Rep.)
8 Jul 197645.6AppointedTitular Archbishop of Menefessi
7 Nov 197645.9Ordained BishopTitular Archbishop of Menefessi
11 Nov 197746.9SucceededArchbishop of Mbandaka-Bikoro, Congo (Dem. Rep.)
7 Jul 199059.6AppointedArchbishop of Kinshasa, Congo (Dem. Rep.)
28 Jun 199160.6Elevated to Cardinal
28 Jun 199160.6AppointedCardinal-Priest of Santa Lucia a Piazza d’Armi
6 Jan 200776.1DiedArchbishop of Kinshasa, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Frédéric Etsou-Nzabi-Bamungwabi:
Cardinal Frédéric Etsou-Nzabi-Bamungwabi C.I.C.M. (born , died ) Archbishop of Kinshasa

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 30.2 years
  • a cardinal for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 115
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 188, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 3 Jan 2014