Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pedro Pablo Drinot y Piérola, SS.CC. †

Deceased

Bishop Emeritus of Huánuco

Titular Bishop of Basilinopolis


Events

DateAgeEventTitle
29 Nov 1859BornCallao
24 Aug 188424.7ProfessedMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
26 Mar 188727.3Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
4 Jun 188727.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
17 Jun 190444.6AppointedBishop of Huánuco, Peru
24 Aug 190444.7Ordained BishopBishop of Huánuco, Peru
21 Oct 192060.9ResignedBishop of Huánuco, Peru
21 Oct 192060.9AppointedTitular Bishop of Basilinopolis
11 Sep 193575.8DiedBishop Emeritus of Huánuco, Peru

MicroData Summary for Pedro Pablo Drinot y Piérola:
Bishop Pedro Pablo Drinot y Piérola SS.CC. (born , died ) Bishop Emeritus of Huánuco

  • a priest for 48.3 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b: LB, 6 Feb 2013
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 200, and Page 81
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1904, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Jul 2014