Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Emilio Juan Francisco Lissón y Chávez, C.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Lima

Titular Archbishop of Methymna


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1872BornArequipa
18 Mar 189219.8ProfessedMember of Congregation of the Mission
8 Jun 189523.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
16 Mar 190936.8AppointedBishop of Chachapoyas, Peru
19 Sep 190937.3Ordained BishopBishop of Chachapoyas, Peru
23 Nov 190937.5InstalledBishop of Chachapoyas, Peru
22 Jan 191845.7SelectedArchbishop of Lima, Peru
25 Feb 191845.8ConfirmedArchbishop of Lima, Peru
20 Jul 191846.2InstalledArchbishop of Lima, Peru
3 Mar 193158.8ResignedArchbishop of Lima, Peru
3 Mar 193158.8AppointedTitular Archbishop of Methymna
25 Dec 196189.6DiedArchbishop Emeritus of Lima, Peru

MicroData Summary for Emilio Juan Francisco Lissón y Chávez:
Archbishop Emilio Juan Francisco Lissón y Chávez C.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Lima

  • a priest for 66.5 years
  • a bishop for 52.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 123
  • b: LB, 7 Feb 2013
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013