Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alcide Giuseppe Marina, C.M. †

Deceased

Apostolic Nuncio to Lebanon

Titular Archbishop of Heliopolis in Phoenicia


Events

DateAgeEventTitle
24 Mar 1887BornSantimento
18 Dec 190922.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
7 Mar 193649.0AppointedTitular Archbishop of Heliopolis in Phoenicia
7 Mar 193649.0AppointedApostolic Delegate to Persia
24 May 193649.2Ordained BishopTitular Archbishop of Heliopolis in Phoenicia
18 Apr 194558.1AppointedApostolic Delegate to Turkey
22 Mar 194760.0AppointedApostolic Nuncio to Lebanon
18 Sep 195063.5DiedApostolic Nuncio to Lebanon

MicroData Summary for Alcide Giuseppe Marina:
Archbishop Alcide Giuseppe Marina C.M. (born , died ) Apostolic Nuncio of Lebanon

  • a priest for 40.8 years
  • a bishop for 14.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • d: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013