Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ismaele Puirredón

Deceased

Bishop Emeritus of Puno

Titular Archbishop of Madaurus


Events

DateAgeEventTitle
22 Jun 1855BornLima
21 Sep 187823.2Ordained DeaconDeacon of Lima, Peru
20 Sep 187924.2Ordained PriestPriest of Lima, Peru
14 Feb 188933.6AppointedBishop of Puno, Peru
18 Aug 188934.2Ordained BishopBishop of Puno, Peru
22 Feb 189034.7InstalledBishop of Puno, Peru
28 Aug 190853.2ResignedBishop of Puno, Peru
29 Nov 190954.4AppointedTitular Archbishop of Madaurus
11 Nov 191661.4DiedBishop Emeritus of Puno, Peru

MicroData Summary for Ismaele Puirredón:
Archbishop Ismaele Puirredón (born , died ) Bishop Emeritus of Puno

  • a priest for 37.1 years
  • a bishop for 27.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1917
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 473
  • b: LB, 8 Feb 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013