Catholic-Hierarchy DC

Bishop Armand Coupel

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Brieuc (-Tréguier)

Titular Bishop of Ingila


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1883BornPiré-sur-Seiche
19 Dec 190825.6Ordained PriestPriest
29 Dec 194562.7AppointedCoadjutor Bishop of Saint-Brieuc (-Tréguier), France
29 Dec 194562.7AppointedTitular Bishop of Orcistus
19 Jan 194662.7Ordained BishopTitular Bishop of Orcistus
20 Mar 194965.9SucceededBishop of Saint-Brieuc (-Tréguier), France
19 Jan 196177.7RetiredBishop of Saint-Brieuc (-Tréguier), France
19 Jan 196177.7AppointedTitular Bishop of Ingila
7 Jun 196683.1DiedBishop Emeritus of Saint-Brieuc (-Tréguier), France

MicroData Summary for Armand Coupel:
Bishop Armand Coupel (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Brieuc (-Tréguier)

  • a priest for 57.5 years
  • a bishop for 20.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013