Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Carraro

Deceased

Bishop Emeritus of Verona


Events

DateAgeEventTitle
26 Jun 1899BornMira
31 Mar 192323.8Ordained PriestPriest of Treviso, Italy
29 Sep 195253.3AppointedAuxiliary Bishop of Treviso, Italy
29 Sep 195253.3AppointedTitular Bishop of Usula
1 Nov 195253.3Ordained BishopTitular Bishop of Usula
9 Apr 195656.8AppointedBishop of Vittorio Veneto, Italy
15 Dec 195859.5AppointedBishop of Verona, Italy
18 May 197878.9RetiredBishop of Verona, Italy
30 Dec 198081.5DiedBishop Emeritus of Verona, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Carraro:
Bishop Giuseppe Carraro (born , died ) Bishop Emeritus of Verona

  • a priest for 57.7 years
  • a bishop for 28.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1952, Number 105

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013