Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rafael Sabás Camacho y García

Deceased

Bishop of Querétaro


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1826BornEtzatlán
16 Mar 185124.3Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
27 Mar 188558.3AppointedBishop of Querétaro, México
24 May 188558.5Ordained BishopBishop of Querétaro, México
7 Jun 190881.5DiedBishop of Querétaro, México

MicroData Summary for Rafael Sabás Camacho y García:
Bishop Rafael Sabás Camacho y García (born , died ) Bishop of Querétaro

  • a priest for 57.2 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 474

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013