Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Ignacio Eduardo Sánchez y Camacho

Deceased

Bishop Emeritus of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México


Events

DateAgeEventTitle
17 Sep 1838Born
5 Apr 186223.5Ordained PriestPriest
27 Feb 188041.4AppointedBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
29 Jun 188041.7Ordained BishopBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
3 Dec 188042.2InstalledBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
3 Oct 189658.0ResignedBishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México
14 Dec 192082.2DiedBishop Emeritus of Ciudad Victoria-Tamaulipas, Tamaulipas, México

MicroData Summary for José Ignacio Eduardo Sánchez y Camacho (VIAF: 46493569)
Bishop José Ignacio Eduardo Sánchez y Camacho (born , died ) Bishop Emeritus of Ciudad Victoria-Tamaulipas

EventPlace
Birth PlaceHermosillo
Ordained BishopCathedral, Guadalajara, Archdiocese of Guadalajara, Jalisco

  • a priest for 58.6 years
  • a bishop for 40.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 207
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1880, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 6 Mar 2017