Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Ignacio Árciga Ruiz de Chávez

Deceased

Archbishop of Michoacán


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1830BornPázcuaro
24 Jul 185323.2Ordained PriestPriest
8 Jan 186635.6AppointedAuxiliary Bishop of Michoacán, México
8 Jan 186635.6AppointedTitular Bishop of Lagania
8 Sep 186737.3Ordained BishopTitular Bishop of Lagania
21 Dec 186838.6AppointedArchbishop of Michoacán, México
4 Mar 186938.8InstalledArchbishop of Michoacán, México
7 Jan 190069.6DiedArchbishop of Michoacán, México

MicroData Summary for José Ignacio Árciga Ruiz de Chávez:
Archbishop José Ignacio Árciga Ruiz de Chávez (born , died ) Archbishop of Michoacán

  • a priest for 46.5 years
  • a bishop for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 337, and Page 375

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013