Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domenico Bernareggi

Deceased

Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

Titular Bishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
5 Sep 1877BornOreno
14 Apr 190022.6Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
16 Jun 194567.8AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
16 Jun 194567.8AppointedTitular Bishop of Famagusta
29 Jul 194567.9Ordained BishopTitular Bishop of Famagusta
22 Oct 196285.1DiedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy

MicroData Summary for Domenico Bernareggi:
Bishop Domenico Bernareggi (born , died ) Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

  • a priest for 62.5 years
  • a bishop for 17.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013