Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Schiavini

Deceased

Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

Titular Archbishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1889BornCrenna di Gallarate
6 Jul 191323.9Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
13 Apr 195565.7AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
13 Apr 195565.7AppointedTitular Bishop of Pharsalus
22 May 195565.8Ordained BishopTitular Bishop of Pharsalus
28 Jun 196373.9AppointedTitular Archbishop of Famagusta
1 Apr 197484.7DiedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Schiavini:
Archbishop Giuseppe Schiavini (born , died ) Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

  • a priest for 60.7 years
  • a bishop for 18.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013