Catholic-Hierarchy DC

Lodovico Cardinal Altieri

Deceased

Prefect of the Roman Curia - Other

Cardinal-Bishop of Albano

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

Archpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
17 Jul 1805BornRome, Italy
24 Mar 183327.7Ordained PriestPriest
11 Jul 183631.0AppointedTitular Archbishop of Ephesus
17 Jul 183631.0Ordained BishopTitular Archbishop of Ephesus
18 Jul 183631.0AppointedApostolic Nuncio to Austria
14 Dec 184035.4Elevated to CardinalIn Pectore
184539.5AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
21 Apr 184539.8AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Portico (Campitelli)
21 Apr 184539.8Elevated to Cardinal
19 Mar 185751.7AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
17 Dec 186055.4AppointedCardinal-Bishop of Albano
5 Sep 186156.1AppointedPrefect of the Roman Curia - Other
8 Mar 186357.6AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
11 Aug 186762.1DiedPrefect of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Lodovico Altieri:
Cardinal Lodovico Altieri (born , died ) Prefect of Roman Curia - Other

  • a priest for 34.4 years
  • a bishop for 31.1 years
  • a cardinal for 26.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 43, and Page 61
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 188

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013