Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gustave-Georges-Arsène Vandaele, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hung Hoá

Titular Bishop of Thaumacus


Events

DateAgeEventTitle
27 Feb 1874BornParis, France
25 Jun 189925.3Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
7 Jul 193662.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Hung Hoá, Viet Nam
7 Jul 193662.4AppointedTitular Bishop of Thaumacus
8 Dec 193662.8Ordained BishopTitular Bishop of Thaumacus
21 May 193864.2SucceededVicar Apostolic of Hung Hoá, Viet Nam
21 Nov 194369.7DiedVicar Apostolic of Hung Hoá, Viet Nam

MicroData Summary for Gustave-Georges-Arsène Vandaele:
Bishop Gustave-Georges-Arsène Vandaele M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Hung Hoá

  • a priest for 44.4 years
  • a bishop for 7.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013