Catholic-Hierarchy DC

Julio Cardinal Terrazas Sandoval, C.SS.R.

Archbishop Emeritus of Santa Cruz de la Sierra

Cardinal-Priest of San Giovanni Battista de’ Rossi


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1936 BornVallegrande
2 Feb 195720.9ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
29 Jul 196226.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
15 Apr 197842.1AppointedAuxiliary Bishop of La Paz, Bolivia
15 Apr 197842.1AppointedTitular Bishop of Apisa Maius
8 Jun 197842.2Ordained BishopTitular Bishop of Apisa Maius
9 Jan 198245.8AppointedBishop of Oruro, Bolivia
25 Mar 198246.0InstalledBishop of Oruro, Bolivia
6 Feb 199154.9AppointedArchbishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
14 Apr 199155.1InstalledArchbishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
21 Feb 200164.9Elevated to Cardinal
21 Feb 200164.9AppointedCardinal-Priest of San Giovanni Battista de’ Rossi
25 May 201377.2RetiredArchbishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia

MicroData Summary for Julio Terrazas Sandoval:
Julio Cardinal Terrazas Sandoval C.SS.R. (born ) Archbishop Emeritus of Santa Cruz de la Sierra

Please contact the Cardinal through the Archdiocese of Santa Cruz de la Sierra.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 122
  • r: Bollettino, 25 May 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015