Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Laigueglia

Deceased

Official Emeritus of the Roman Curia - Other

Titular Archbishop of Aeliae


Events

DateAgeEventTitle
7 Sep 1922BornBadalucco, Italy
16 Jun 194623.8Ordained PriestPriest
3 Aug 197350.9AppointedTitular Archbishop of Aeliae
3 Aug 197350.9AppointedApostolic Nuncio to Bolivia
22 Sep 197351.0Ordained BishopTitular Archbishop of Aeliae
20 Jan 197956.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Cuba
31 Jul 198057.9AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
30 Jun 199168.8ResignedOfficial of the Roman Curia - Other
6 Jun 200178.7DiedOfficial Emeritus of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Giuseppe Laigueglia:
Archbishop Giuseppe Laigueglia (born , died ) Official Emeritus of Roman Curia - Other

  • a priest for 55.0 years
  • a bishop for 27.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013