Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jusztin Nándor Takács, O.C.D. †

Deceased

Bishop Emeritus of Székesfehérvár (Albareale)


Events

DateAgeEventTitle
15 Jan 1927BornRábacsanak
28 Oct 195124.7Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
23 Dec 198861.9AppointedAuxiliary Bishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
23 Dec 198861.9AppointedTitular Bishop of Carcabia
11 Feb 198962.0Ordained BishopTitular Bishop of Carcabia
31 Mar 199063.2AppointedCoadjutor Bishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
13 Sep 199164.6SucceededBishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
4 Apr 200376.2RetiredBishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
11 Jul 201689.4DiedBishop Emeritus of Székesfehérvár (Albareale), Hungary

MicroData Summary for Jusztin Nándor Takács
Bishop Jusztin Nándor Takács O.C.D. (born , died ) Bishop Emeritus of Székesfehérvár (Albareale)

  • a priest for 64.7 years
  • a bishop for 27.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 114, Number 10,139
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 224, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 12 Jul 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 13 Jul 2016