Catholic-Hierarchy DC

Peter Seiichi Cardinal Shirayanagi

Deceased

Archbishop Emeritus of Tōkyō

Cardinal-Priest of Santa Emerenziana a Tor Fiorenza


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1928BornHachioji
21 Dec 195426.5Ordained PriestPriest of Tōkyō, Japan
15 Mar 196637.7AppointedAuxiliary Bishop of Tōkyō, Japan
15 Mar 196637.7AppointedTitular Bishop of Atenia
8 May 196637.9Ordained BishopTitular Bishop of Atenia
15 Nov 196941.4AppointedCoadjutor Archbishop of Tōkyō, Japan
15 Nov 196941.4AppointedTitular Archbishop of Castro di Puglia
21 Feb 197041.7SucceededArchbishop of Tōkyō, Japan
26 Nov 199466.4Elevated to Cardinal
26 Nov 199466.4AppointedCardinal-Priest of Santa Emerenziana a Tor Fiorenza
17 Feb 200071.7ResignedArchbishop of Tōkyō, Japan
30 Dec 200981.5DiedArchbishop Emeritus of Tōkyō, Japan

MicroData Summary for Peter Seiichi Shirayanagi:
Peter Seiichi Cardinal Shirayanagi (born , died ) Archbishop Emeritus of Tōkyō

  • a priest for 55.0 years
  • a bishop for 43.6 years
  • a cardinal for 15.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 8 Mar 2014