Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Hisajiro Matsunaga

Deceased

Bishop of Fukuoka


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1930BornHimosashi
22 Dec 195626.8Ordained PriestPriest of Nagasaki, Japan
10 Nov 197747.7AppointedAuxiliary Bishop of Nagasaki, Japan
10 Nov 197747.7AppointedTitular Bishop of Umbriatico
5 Feb 197847.9Ordained BishopTitular Bishop of Umbriatico
6 Oct 199060.6AppointedBishop of Fukuoka, Japan
15 Jan 199160.9InstalledBishop of Fukuoka, Japan
2 Jun 200676.2DiedBishop of Fukuoka, Japan

MicroData Summary for Joseph Hisajiro Matsunaga:
Bishop Joseph Hisajiro Matsunaga (born , died ) Bishop of Fukuoka

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 28.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013