Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Satoshi Fukahori

Deceased

Bishop Emeritus of Takamatsu


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1924BornNagasaki
22 Dec 195127.2Ordained PriestPriest
7 Jul 197752.7AppointedBishop of Takamatsu, Japan
23 Sep 197753.0Ordained BishopBishop of Takamatsu, Japan
14 May 200479.6RetiredBishop of Takamatsu, Japan
24 Sep 200985.0DiedBishop Emeritus of Takamatsu, Japan

MicroData Summary for Joseph Satoshi Fukahori:
Bishop Joseph Satoshi Fukahori (born , died ) Bishop Emeritus of Takamatsu

  • a priest for 57.8 years
  • a bishop for 32.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 20 Aug 2014