Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignacio Placencia y Moreira

Deceased

Bishop of Zacatecas


Events

DateAgeEventTitle
19 Jul 1867BornZapopán
30 Nov 189023.3Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
21 Sep 190740.1AppointedBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
16 Feb 190840.5Ordained BishopBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
6 Mar 190840.6InstalledBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
27 Oct 192255.2AppointedArchbishop (Personal Title) of Zacatecas, México
22 Jan 192355.5InstalledBishop of Zacatecas, México
4 Dec 195184.3DiedBishop of Zacatecas, México

MicroData Summary for Ignacio Placencia y Moreira:
Bishop Ignacio Placencia y Moreira (born , died ) Bishop of Zacatecas

  • a priest for 61.0 years
  • a bishop for 43.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1908, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015