Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio José Plaza

Deceased

Archbishop Emeritus of La Plata


Events

DateAgeEventTitle
21 Dec 1909BornMar del Plata
21 Dec 193425.0Ordained PriestPriest of La Plata, Argentina
16 May 195040.4AppointedAuxiliary Bishop of Azul, Argentina
16 May 195040.4AppointedTitular Bishop of Doberus
25 Jul 195040.6Ordained BishopTitular Bishop of Doberus
28 Aug 195343.7AppointedBishop of Azul, Argentina
31 Oct 195343.9InstalledBishop of Azul, Argentina
14 Nov 195545.9AppointedArchbishop of La Plata, Argentina
17 Dec 195546.0InstalledArchbishop of La Plata, Argentina
18 Dec 198576.0RetiredArchbishop of La Plata, Argentina
11 Aug 198777.6DiedArchbishop Emeritus of La Plata, Argentina

MicroData Summary for Antonio José Plaza:
Archbishop Antonio José Plaza (born , died ) Archbishop Emeritus of La Plata

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013