Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Germiniano Esorto

Deceased

Archbishop Emeritus of Bahía Blanca


Events

DateAgeEventTitle
9 Jun 1897BornLaprida
20 Dec 192427.5Ordained PriestPriest of La Plata, Argentina
23 Aug 194346.2AppointedAuxiliary Bishop of La Plata, Argentina
23 Aug 194346.2AppointedTitular Bishop of Birtha
31 Oct 194346.4Ordained BishopTitular Bishop of Birtha
2 Nov 194649.4AppointedBishop of Bahía Blanca, Argentina
15 Mar 194749.8InstalledBishop of Bahía Blanca, Argentina
13 Mar 195759.8AppointedArchbishop of Bahía Blanca, Argentina
31 May 197275.0RetiredArchbishop of Bahía Blanca, Argentina
18 Oct 197881.4DiedArchbishop Emeritus of Bahía Blanca, Argentina

MicroData Summary for Germiniano Esorto:
Archbishop Germiniano Esorto (born , died ) Archbishop Emeritus of Bahía Blanca

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 35.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 69

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013