Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joachim N’Dayen

Archbishop Emeritus of Bangui


Events

DateAgeEventTitle
22 Dec 1934 BornLoko
22 Jul 196126.6Ordained PriestPriest of Bangui, Central African Republic
5 Sep 196833.7AppointedCoadjutor Archbishop of Bangui, Central African Republic
5 Sep 196833.7AppointedTitular Archbishop of Culusi
5 Jan 196934.0Ordained BishopTitular Archbishop of Culusi
16 Sep 197035.7SucceededArchbishop of Bangui, Central African Republic
26 Jul 200368.6ResignedArchbishop of Bangui, Central African Republic

MicroData Summary for Joachim N’Dayen:
Archbishop Joachim N’Dayen (born ) Archbishop Emeritus of Bangui

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Bangui.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 202, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 30 Jan 2014