Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gaetano Antonio Mulsuce, C.O. †

Deceased

Vicar Apostolic of Colombo

Titular Bishop of Usula


Events

DateEventTitle
24 May 1843AppointedVicar Apostolic of Ceylon, Sri Lanka
24 May 1843AppointedTitular Bishop of Usula
24 Sep 1843Ordained BishopTitular Bishop of Usula
25 Jan 1857DiedVicar Apostolic of Colombo, Sri Lanka

MicroData Summary for Gaetano Antonio Mulsuce:
Bishop Gaetano Antonio Mulsuce C.O. (died ) Vicar Apostolic of Colombo

  • a bishop for 13.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 385

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013