Catholic-Hierarchy DC

Bishop Johann Werner Lesinski, O.P. †

Deceased

Bishop of Changting [Tingchow]


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1904BornBerlin, Germany
192419.2ProfessedMember of Order of Friars Preachers
29 Jul 193227.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
8 May 194742.5AppointedBishop of Changting [Tingchow], China
26 Oct 194743.0Ordained BishopBishop of Changting [Tingchow], China
26 Apr 196358.5DiedBishop of Changting [Tingchow], China

MicroData Summary for Johann Werner Lesinski:
Bishop Johann Werner Lesinski O.P. (born , died ) Bishop of Changting [Tingchow]

  • a priest for 30.7 years
  • a bishop for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 113

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013