Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Egidio Lari

Deceased

Titular Archbishop of Tyrus


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1882BornBorgo a Buggiano, Italy
18 Sep 190927.5Ordained PriestPriest
1 Jun 193149.2AppointedTitular Archbishop of Tyrus
1 Jun 193149.2AppointedApostolic Delegate to Persia
15 Aug 193149.4Ordained BishopTitular Archbishop of Tyrus
Mar 1936³54.0ResignedApostolic Delegate to Persia
11 May 193957.2AppointedApostolic Nuncio to Bolivia
3 Jan 194562.8ResignedApostolic Nuncio to Bolivia
17 Nov 196583.7DiedTitular Archbishop of Tyrus

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Egidio Lari:
Archbishop Egidio Lari (born , died ) Titular Archbishop of Tyrus

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 43

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 29 Sep 2013