Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Gamberucci

Deceased

Titular Archbishop of Amasea


Events

DateAgeEventTitle
4 Jul 1674BornRoma
20 Sep 169824.2Ordained PriestPriest
5 Sep 172551.2AppointedTitular Archbishop of Amasea
8 Sep 172551.2Ordained BishopTitular Archbishop of Amasea
28 Nov 173864.4DiedTitular Archbishop of Amasea

MicroData Summary for Giovanni Battista Gamberucci:
Archbishop Giovanni Battista Gamberucci (born , died ) Titular Archbishop of Amasea

  • a priest for 40.2 years
  • a bishop for 13.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 198, Additions/Corrections (back)
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 80
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 22 Oct 2013