Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Patrick Fernández Flores

Archbishop Emeritus of San Antonio, Texas


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1929 BornGanado
26 May 195626.8Ordained PriestPriest of Galveston, Texas, USA
9 Mar 197040.6AppointedAuxiliary Bishop of San Antonio, Texas, USA
9 Mar 197040.6AppointedTitular Bishop of Italica
5 May 197040.8Ordained BishopTitular Bishop of Italica
4 Apr 197848.7AppointedBishop of El Paso, Texas, USA
29 May 197848.8InstalledBishop of El Paso, Texas, USA
23 Aug 197950.1AppointedArchbishop of San Antonio, Texas, USA
13 Oct 197950.2InstalledArchbishop of San Antonio, Texas, USA
29 Dec 200475.4RetiredArchbishop of San Antonio, Texas, USA

MicroData Summary for Patrick Fernández Flores:
Archbishop Patrick Fernández Flores (born ) Archbishop Emeritus of San Antonio

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of San Antonio.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • obp: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 28 Jun 2014