Catholic-Hierarchy DC

Bishop Wendelin Joseph Nold

Deceased

Bishop Emeritus of Galveston-Houston, Texas


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1900BornBonham
11 Apr 192525.2Ordained PriestPriest of Dallas, Texas, USA
29 Nov 194747.9AppointedCoadjutor Bishop of Galveston, Texas, USA
29 Nov 194747.9AppointedTitular Bishop of Sasima
25 Feb 194848.1Ordained BishopTitular Bishop of Sasima
1 Apr 195050.2SucceededBishop of Galveston, Texas, USA
22 Apr 197575.3RetiredBishop of Galveston-Houston, Texas, USA
1 Oct 198181.7DiedBishop Emeritus of Galveston-Houston, Texas, USA

MicroData Summary for Wendelin Joseph Nold:
Bishop Wendelin Joseph Nold (born , died ) Bishop Emeritus of Galveston-Houston

  • a priest for 56.5 years
  • a bishop for 33.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013