Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Anthony Fiorenza

Archbishop Emeritus of Galveston-Houston, Texas


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1931 BornBeaumont
29 May 195423.3Ordained PriestPriest of Galveston, Texas, USA
4 Sep 197948.6AppointedBishop of San Angelo, Texas, USA
25 Oct 197948.8Ordained BishopBishop of San Angelo, Texas, USA
6 Dec 198453.9AppointedBishop of Galveston-Houston, Texas, USA
18 Feb 198554.1InstalledBishop of Galveston-Houston, Texas, USA
29 Dec 200473.9AppointedArchbishop of Galveston-Houston, Texas, USA
28 Feb 200675.1RetiredArchbishop of Galveston-Houston, Texas, USA

MicroData Summary for Joseph Anthony Fiorenza:
Archbishop Joseph Anthony Fiorenza (born ) Archbishop Emeritus of Galveston-Houston

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Galveston-Houston.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 28 Feb 2006

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 30 Jan 2014