Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Ferri

Deceased

Bishop Emeritus of Montalto (delle Marche)

Titular Bishop of Livias


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1868BornFano, Italy
14 Jun 189122.8Ordained PriestPriest of Fano, Italy
27 Nov 191143.3AppointedBishop of Montalto (delle Marche), Italy
14 Jan 191243.4Ordained BishopBishop of Montalto (delle Marche), Italy
18 Dec 192456.4AppointedBishop of Ripatransone, Italy
17 May 194677.8RetiredBishop of Montalto (delle Marche), Italy
17 May 194677.8AppointedTitular Bishop of Livias
17 May 194677.8RetiredBishop of Ripatransone, Italy
30 Jan 195283.5DiedBishop Emeritus of Montalto (delle Marche), Italy

MicroData Summary for Luigi Ferri:
Bishop Luigi Ferri (born , died ) Bishop Emeritus of Montalto (delle Marche)

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 40.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1912, Number 5

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013