Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giustino Sanchini

Deceased

Bishop of Fano


Events

DateAgeEventTitle
18 Nov 1860BornCerreto di Saludecio
1884²23.1Ordained PriestPriest of Rimini, Italy
12 Jul 190948.7AppointedBishop of Città di Castello, Italy
5 Jun 191655.5AppointedBishop of Fano, Italy
14 Oct 191655.9Ordained BishopBishop of Fano, Italy
11 Feb 191756.2InstalledBishop of Fano, Italy
1927²66.1AppointedApostolic Administrator of Fossombrone, Italy
1931²70.1ResignedApostolic Administrator of Fossombrone, Italy
23 Feb 193776.3DiedBishop of Fano, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ⁸ Did Not Take Effect

MicroData Summary for Giustino Sanchini:
Bishop Giustino Sanchini (born , died ) Bishop of Fano

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 20.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 50
  • b: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013