Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ettore Castelli

Deceased

Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

Titular Bishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1881BornCampomorto, Italy
17 Jun 190523.6Ordained PriestPriest
16 Dec 193554.1AppointedAuxiliary Bishop
16 Dec 193554.1AppointedTitular Bishop of Messene
22 Dec 193554.1Ordained BishopTitular Bishop of Messene
8 May 194361.5AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
8 May 194361.5AppointedTitular Bishop of Famagusta
3 May 194563.5DiedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy

MicroData Summary for Ettore Castelli:
Bishop Ettore Castelli (born , died ) Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

  • a priest for 39.9 years
  • a bishop for 9.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1946
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 98

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013