Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Ferreira Arreola

Deceased

Bishop of Texcoco, México


Events

DateAgeEventTitle
22 Jul 1911BornIndé
29 Oct 193322.3Ordained PriestPriest of Durango, México
21 Dec 195746.4AppointedAuxiliary Bishop of Durango, México
21 Dec 195746.4AppointedTitular Bishop of Arycanda
19 Mar 195846.7Ordained BishopTitular Bishop of Arycanda
1 Aug 196049.0AppointedBishop of Texcoco, México, México
13 Dec 197766.4DiedBishop of Texcoco, México, México

MicroData Summary for Francisco Ferreira Arreola:
Bishop Francisco Ferreira Arreola (born , died ) Bishop of Texcoco

  • a priest for 44.1 years
  • a bishop for 19.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013