Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fernando R. Capalla

Archbishop Emeritus of Davao


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1934 BornLeon
18 Mar 196126.4Ordained PriestPriest of Jaro, Philippines
2 Apr 197540.4AppointedAuxiliary Bishop of Davao, Philippines
2 Apr 197540.4AppointedTitular Bishop of Grumentum
18 Jun 197540.6Ordained BishopTitular Bishop of Grumentum
25 Apr 197742.5AppointedPrelate of Iligan, Philippines
18 Feb 197843.3ResignedTitular Bishop of Grumentum
15 Nov 198248.0AppointedBishop of Iligan, Philippines
28 Jun 199459.7AppointedCoadjutor Archbishop of Davao, Philippines
6 Nov 199662.0SucceededArchbishop of Davao, Philippines
11 Feb 201277.3RetiredArchbishop of Davao, Philippines

MicroData Summary for Fernando R. Capalla:
Archbishop Fernando R. Capalla (born ) Archbishop Emeritus of Davao

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Davao.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 11 Feb 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013