Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dinualdo Destajo Gutierrez

Deceased

Bishop Emeritus of Marbel, Philippines


Events

DateAgeEventTitle
20 Feb 1939Born
7 Apr 196223.1Ordained PriestPriest
19 Nov 198041.7AppointedCoadjutor Prelate of Marbel, Philippines
28 Jan 198141.9Ordained BishopCoadjutor Prelate of Marbel, Philippines
1 Oct 198142.6SucceededPrelate of Marbel, Philippines
15 Nov 198243.7AppointedBishop of Marbel, Philippines
28 Apr 201879.1RetiredBishop of Marbel, Philippines
10 Feb 201979.9DiedBishop Emeritus of Marbel, Philippines

MicroData Summary for Dinualdo Destajo Gutierrez
Bishop Dinualdo Destajo Gutierrez (born , died ) Bishop Emeritus of Marbel

EventPlace
Birth PlaceRomblon
Death PlaceGeneral Santos Doctors, Hospital, General Santos City

  • a priest for 56.8 years
  • a bishop for 38.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • mn: CB, 29 Jul 2015
  • r: Bollettino, 28 Apr 2018
  • d: CB, 9 Feb 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 11 Feb 2019

Quantcast